Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Analýzy na ministerstvu obrany za statisíce jsou přísně tajné

Analýzy na ministerstvu obrany za statisíce jsou přísně tajné

Analýzy na ministerstvu obrany za statisíce jsou přísně tajné

25.9.2012 14:27, Zdroj: vz24.cz

Za analýzy svého mediálního obrazu platí ministerstvo obrany statisíce korun, jejich výsledky pak bedlivě střeží a označuje je jako přísně tajné. Obvykle v nich však bývají jen fádní formulace a bezvýznamné rady. Uvedly to Hospodářské noviny.

Analýzy loni vypracoval mediální analytik Petr Blažek, který za dva měsíce práce dostal odměnu 280 000 korun. Jejich obsah je však tajný – jejich zveřejnění by podle úředníků ministerstva mohlo mít "vliv na bezpečnost státu". Deník HN prý již před časem některé Blažkovy analýzy získal a místo propracované studie obsahují jen několik banálních poznámek.

"Nelze připustit, aby ministerstvo bylo podrobováno vnějším tlakům, neboť narušení nezávislého, odborného a efektivního rozhodování by mohlo mít v řadě případů negativní vliv na bezpečnost státu," odmítl dokumenty zveřejnit Jan Pejšek, zástupce ředitelky komunikačního odboru ministerstva. Prý jen dočasně, než budou zpracovány. "Předčasné zveřejnění neúplných informací by mohlo vést k účelové prezentaci negativního veřejného mínění, nebo by se jejich zneužití mohlo stát nástrojem pro ovlivňování rozhodovací činnosti ministerstva obrany," souhlasí zástupkyně šéfa ministrovy kanceláře Radka Kleeová.

Vysvětlení se podle deníku nabízí – ministerstvo nechce přiznat, že zaplatilo více než čtvrt milionu za všeobecné a zbytečné údaje. "Já nenabízím triviální analýzy, nýbrž průřezové pohledy na problém v nejširších souvislostech," tvrdí ale sám Blažek. Například za rozbor Vondrova vystoupení v pořadu České televize Hyde Park dostal 43 750 korun, za hodnocení jeho výkonu v Otázkách Václava Moravce pak 26 500 korun. Celkem podle ministerstva odevzdal 133 stran textu, některé konzultace se odehrávaly jen ústně.

Autor: David Lancz, redaktor vz24.cz

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (39.8 + 1.1) *

Zpět na přehled