Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 17. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Analytici: Růst stavebnictví dosáhl vrcholu, lepší časy končí

Analytici: Růst stavebnictví dosáhl vrcholu, lepší časy končí

Analytici: Růst stavebnictví dosáhl vrcholu, lepší časy končí

6.2.2019 11:48, Zdroj: ČTK

Praha - Růst stavebnictví v loňském roce dosáhl vrcholu, výhled na letošní rok už tak pozitivní není. Shodla se na tom většina analytiků, které dnes oslovila ČTK. Český statistický úřad dnes uvedl, že stavební výroba v Česku se loni meziročně zvýšila o 8,4 procenta. Hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek upozornil, že jde o nejvyšší růst od roku 2004. Letos podle analytiků tempo růstu zvolní, upozorňují mimo jiné na pokles vydaných stavebních povolení.

"Stavebnictví má to nejlepší za sebou a čeká ho sešup. Sice se ještě hodně staví a dokonce se zvyšuje produkce, ale předstihové indikátory naznačují pokles. Počet stavebních povolení klesá a klesá i počet zahájených bytů. Naopak roste počet dokončených bytů. Developeři se tak jasně snaží využít poslední situace na dobrý prodej bytů," uvedl hlavní ekonom Next Finance Vladimír Pikora.

V první polovině letošního roku bude tak podle něj stavebnictví svůj růst brzdit a ve druhé polovině roku přejde v mírný pokles. "Za celý rok 2019 proto čekáme nepatrný růst odvětví kolem půl procenta," dodal.

Stejný růst letos očekává také ekonomka Komerční banky Jana Steckerová. "Teploty se drží u bodu mrazu, takže na časnější zahájení stavební sezony to zatím nevypadá. Sektor navíc stále bojuje s nedostatkem pracovní síly, a tak současnou vysokou poptávku po stavebních pracích není ani schopen uspokojit. I ta ale zřejmě v letošním roce nebude již tak vysoká," uvedla. Zmírnění růstu stavební výroby letos očekává také Sobíšek, podle něj nepřekoná pět procent. "Udržení růstu i pro rok 2020 pak bude vyžadovat zvýšení aktivity aspoň některé skupiny investorů," podotkl.

Větším optimistou je ale analytik ČSOB Petr Dufek. "Nejenom průzkumy nálad mezi stavebníky, ale i statistiky nových zakázek naznačují, že boom stavebnictví ještě nekončí. Potýká se sice s nedostatkem zaměstnanců, občas i materiálu a jeho rostoucími cenami, nicméně nové zakázky stále přibývají. A to jak ty veřejné, tak soukromé. Předpokládáme proto, že stavebnictví vykáže v letošním roce reálný růst okolo pěti procent. Bude to zhruba dvakrát rychlejší tempo než v případě průmyslu," uvedl.

Vyhlídky odvětví pro letošní rok nejsou špatné ani podle hlavního ekonoma Moneta Money Bank Petra Gapka. "Jednak je stavebnictví zásobeno dostatkem státních zakázek a jednak vidíme i přes vysoké ceny bytů a omezení hypoték stále slušný zájem o nové bydlení. Jedinou starostí zatím zůstává pomalý proces stavebních povolení, kterých bylo loni vydáno méně než v roce 2017," míní Gapko. Počet vydaných stavebních povolení loni klesl o 3,6 procenta, stavební úřady jich vydaly 81.174.

Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza doplnil, že meziroční nárůst proti předloňskému roku o více než osm procent je vyšší, než svaz ještě v polovině loňského roku očekával. "Orientační hodnota vydaných stavebních povolení není sice příliš vysoká, ale zadaná veřejná zakázka za rok 2018 překračuje předchozí léta a je na úrovni roku 2009, který byl na dlouhou dobu posledním příznivým rokem. To vytváří dobrý předpoklad pro letošní rok, který zcela jistě naváže na růstovou tendenci minulých dvou let, i když zřejmě nebude meziroční výsledek tak výrazný," dodal.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (23.2 + 20.5) *

Zpět na přehled