Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 24. 7. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Americký ministr energetiky přijede do Prahy, i kvůli tendru na Temelín

Americký ministr energetiky přijede do Prahy, i kvůli tendru na Temelín

Americký ministr energetiky přijede do Prahy, i kvůli tendru na Temelín

17.4.2012 20:13, Zdroj: ČTK

Americký ministr energetiky Steven Chu příští týden podle informací z diplomatických zdrojů přijede do Prahy. Jedním z témat jeho návštěvy bude i tendr na dostavbu temelínské jaderné elektrárny, o kterou má zájem i společnost Westinghouse sídlící ve Spojených státech. Kromě toho by Chu měl v Česku jednat i o civilní jaderné spolupráci obou zemí.

Chu se v Praze zdrží zhruba 24 hodin, přiletět by měl 26. dubna večer. Do českého hlavního města zamíří z Londýna, kde se zúčastní setkání se svými protějšky z více než dvacítky zemí na konferenci o čisté energii. Program jeho pražské návštěvy se ještě připravuje.

O lukrativní zakázku na dostavbu Temelína kromě Westinghousu usilují francouzská Areva a česko-ruské konsorcium Škoda JS, Atomstrojexport a Gidropress. Výběrové řízení o dostavbu Temelína nyní směřuje do rozhodující fáze. Uchazeči získali loni od provozovatele elektrárny ČEZ zadávací dokumentaci. Předložení jejich nabídek se očekává v polovině letošního roku. V roce 2013 by mělo být rozhodnuto o vítězi. Stavba třetího a čtvrtého bloku Temelína by měla být hotova nejpozději v roce 2025.

Tendr je v poslední době zdrojem výrazné diplomatické aktivity mezi Českem a zástupci zemí usilujících o zakázku. Ve Washingtonu o něm například loni na podzim jednal i premiér Petr Nečas s prezidentem Spojených států Barackem Obamou. Chu tehdy byl u toho. Američany zajímají pracovní místa, která by zakázka vytvořila v USA, jež v poslední době sužuje vysoká nezaměstnanost.

Česko a Spojené státy ale v energetice nepojí jen Temelín. Obě země na konci roku 2010 deklarovaly, že hodlají spolupracovat v jaderné energetice. Spolupráce se týká například výzkumu včetně příležitostí pro studenty českých vysokých škol. Chuova návštěva v Praze by měla některé projekty posunout dopředu.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (13.7 + 11.0) *

Zpět na přehled