Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 26. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Americká obchodní komora v ČR chce protikorupční novelu

Americká obchodní komora v ČR chce protikorupční novelu

Americká obchodní komora v ČR chce protikorupční novelu

10.3.2010 01:50, Zdroj: ČTK

Americká obchodní komora v ČR, která zastřešuje téměř 500 firem včetně gigantů jako Microsoft, Philip Morris či IBM, dává podle dnešních Hospodářských novin (HN) dohromady speciální tým, který v rámci boje proti korupci připraví ještě před květnovými sněmovními volbami radikální novelu zákona o veřejných zakázkách. Cílem má být zprůhlednění systému přidělování milionových zakázek.

"Budeme chtít od politiků slib, že tu novelu prosadí během prvních tří měsíců existence nové vlády. Tím ukážou, jak boj s úplatky myslí vážně,“ řekl HN ředitel komory Weston Stacey. Podle něj se situace v této oblasti zhoršila, proto Američané přišli s iniciativou.

Podle HN došla byznysmenům z USA trpělivost s tím, že prakticky nemají šanci dosáhnout na státní zakázky, které naopak za nejasných podmínek dostávají firmy s neznámými vlastníky. "Řada amerických firem se už radši přeorientovala jen na privátní sektor, kde to funguje mnohem lépe," prohlásil Stacey. Podle HN chtějí Američané dostat do zákona o státních zakázkách například ustanovení o průzračné majetkové struktuře, o lepší dokumentaci, o odpovědnosti samospráv, ale i to, aby výběrová řízení byla otevřená.

HN píší, že by měly vzniknout dvě pracovní skupiny - legislativní a "praktická". Součástí týmu by podle HN měli být zástupci tuzemských politických stran. Zatímco ale lidé z ČSSD a ODS reagovali na myšlenku zatím opatrně, zelení do komise vyšlou náměstka ministra životního prostředí Františka Korbela.

HN informují, že pozvánku obdržely mimo jiné také obchodní komory Německa, Británie, Francie a Kanady, které by do týdne měly dodat jména lidí, které do expertní komise vyšlou. Podílet se na přípravě bude i protikorupční organizace Transparency International.

HN připomínají, že jen za loňský rok se v Česku za veřejné zakázky utratilo přes 200 miliard korun. Objem úplatků činil podle odhadů Asociace malých a středních podniků až kolem 15 procent.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (17.4 + 13.9) *

Zpět na přehled