Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Alšova jihočeská galerie předělá za 32 milionů muzeum keramiky

Alšova jihočeská galerie předělá za 32 milionů muzeum keramiky

Alšova jihočeská galerie předělá za 32 milionů muzeum keramiky

9.1.2019 15:25, Zdroj: ČTK

Bechyně (Táborsko) - Alšova jihočeská galerie (AJG) předělá za 32 milionů Kč bývalý dům služeb v Bechyni na muzeum keramiky. Keramiku teď vystavuje v jednom ze zámeckých objektů, odkud ji přestěhuje do domu služeb. Práce potrvají rok, galerie chce budovu převzít v srpnu 2020 a pro návštěvníky otevřít na jaře 2021. ČTK to dnes řekl ředitel AJG Aleš Seifert. Ve sbírkách keramiky je asi 2500 exponátů včetně prací od Karla Nepraše nebo Pravoslava Rady.

Letos připraví AJG dvě hlavní sezonní výstavy v Hluboké nad Vltavou: na jedné představí dílo Kamila Lhotáka (od 22. června), na druhé práce, které dělá malíř a writer Pasta Oner (od 8. června).

Na přestavbu bechyňského domu služeb získá AJG peníze z programu IROP. Během dvou let investuje 32 milionů z evropských zdrojů, ze státního rozpočtu a rozpočtu Jihočeského kraje, který projekt předfinancuje. Během měsíce vypíše kraj veřejnou zakázku. "Kolem července až srpna 2019 by měla být podepsaná smlouva na realizaci, ta trvá rok. Když nebudou žádné komplikace, stavebně budovu převezmeme v srpnu 2020," řekl ředitel.

Budovu získala AJG od města, které ji do majetku kraje převedlo na konci roku 2016. Bývalý dům služeb v Novodvorské ulici bude v provozu celoročně, nyní bylo otevřeno pět měsíců. Přinese to i více pracovních míst.

V nové budově bude menší stálá expozice keramiky. "Ale zároveň vzniká prostor pro krátkodobé výstavy, a tam by měly být i výstavy designu, malby, sochy, grafiky, klasický průřez i současného umění. Ještě to má bonus, že tam začne působit edukační oddělení, pro Bechyni, střední a základní školy a širší veřejnost se začnou dělat programy," řekl Seifert.

AJG nyní přestavuje i Wortnerův dům v Českých Budějovicích, určený hlavně na výstavy, a budovu Sparta, kde bude především depozitář. Obě stavby za 50 milionů Kč dodělají stavební firmy na konci letošního roku.

Vznik muzea keramiky iniciovali v polovině 70. let 20. století druhý ředitel AJG Bořivoj Lauda, vedení města, tamní keramická škola a Uměleckoprůmyslové muzeum v Praze.

Alšova jihočeská galerie vznikla v roce 1953, ozdobou jejích sbírek jsou díla z gotiky a ze 60. let minulého století. Zřizuje ji Jihočeský kraj, letos jí dal příspěvek 37,8 milionu Kč, meziročně o tři miliony více.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (30.8 + 2.6) *

Zpět na přehled