Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je sobota 25. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Aktuálně:Vládní politici za VV jsou ve firmách nejasných majitelů

Aktuálně:Vládní politici za VV jsou ve firmách nejasných majitelů

Aktuálně:Vládní politici za VV jsou ve firmách nejasných majitelů

2.8.2010 11:37, Zdroj: ČTK

Ministři za stranu Věci veřejné (VV) Kamil Jankovský a Josef Dobeš si podle serveru Aktuálně.cz vybrali za náměstky lidi, kteří jsou nejen spjati s bezpečnostní agenturou ABL, ale také podnikají. Server též píše, že ministr pro místní rozvoj Jankovský a dva noví náměstci působí či působili v neprůhledných firmách, které skrývají majitele za anonymní akcie. VV přitom před volbami slibovaly, že tento institut bude zrušen, aby se neprůhledným firmám znemožnilo získávat veřejné zakázky. 

Aktuálně.cz uvádí, že Jankovský je dosud spolumajitelem neprůhledné firmy F.T.I., která se zabývá pronájmem nemovitostí. Utajeným majitelem firmy je údajně vlastník šperkařské firmy Primossa Pavel Moravec. "Do 30 dnů od jmenování do funkce ministra bych to už měl mít vyřešené a já od toho půjdu pryč," řekl ministr. Do té doby chce údajně také ukončit převody podílu a působení v dalších dvou firmách - Phar Service a Efhemos, píše Aktuálně.cz. 

Server informuje, že Jankovský si na úřad přivedl náměstka Michala Janebu, který vlastní dvě společnosti zabývající se realitní činností. Zároveň figuroval ve firmě provozující hernu a kasino v centru Prahy. V době, kdy působil jako manažer luxusního pražského centra Millenium Plaza, zajišťovala ostrahu firma ABL, píše server. 

Janeba v tom nevidí střet zájmů a vylučuje, že by se do nové funkce dostal právě díky známosti s lidmi z ABL. Stejně tak odmítl pochybnosti, že by ho mělo ve vysoké politice diskvalifikovat působení ve firmě provozující hazardní hry. Podle Aktuálně.cz teď setrvává ve dvou firmách - VN Property, která se zabývá správou vlastní nemovitosti, a AZ Institute, v níž zahájil převod svého podílu. 

Jankovský uvedl, že Janebu si nepřivedl na ministerstvo on, ale "předvybral" ho tým lidí z VV. "Véčka měla seznam lidí, které si prověřovala a navrhovala na různá ministerstva, ať na pozice náměstků, nebo vedoucích odborů.... Sešel jsem se tedy s některými z nich, pročetl si jejich životopisy a vzal jsem si nakonec pana Janebu. Připadal mi, že ví, o čem je řeč, měl manažerské zkušenosti," vysvětlil. 

Aktuálně.cz dále píše, že v představenstvu firmy s utajenou strukturou Ecrypt SE podle obchodního rejstříku figuruje první náměstek ministra školství Dobeše Kryštof Hajn. "To je pro mě nová a neznámá informace, zeptám se ho na to," reagoval Dobeš. Hajna si prý vybral, protože ho zná jako dobrého manažera, který umí pracovat. "Nezastírám, že jsme se potkávali v ABL, kde jsme oba působili," uvedl. Podle Dobeše ale Hajn projevil své schopnosti už dříve: "Znám ho také ze studentského hnutí v devadesátých letech," řekl. 

"Majitelem nejsem, majitele znám," reagoval Hajn na dotazy ohledně vlastnictví firmy Ecrypt SE. Zároveň však uvedl, že vlastníka nepožádá o převedení vlastnické struktury na transparentnější formu. Podle jeho písemného vyjádření jej působení v takto neprůhledné firmě nijak nedeklasuje pro práci ve vysoké politice. "Ke dni jmenování jsem nebyl členem statutárního orgánu žádné komerční společnosti," reagoval na dotaz Aktuálně.cz s tím, že za doby jeho působení ve firmě nebyla společnost ekonomicky aktivní. 

U zrodu firmy ABL stál mecenáš VV a nyní ministr dopravy Vít Bárta, svůj podíl ale už prodal bratrovi.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (21.4 + 21.4) *

Zpět na přehled