Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 19. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Aktuálně.cz: MF pozastavilo další dva programy dotací z EU

Aktuálně.cz: MF pozastavilo další dva programy dotací z EU

Aktuálně.cz: MF pozastavilo další dva programy dotací z EU

30.3.2011 15:28, Zdroj: ČTK

Ministerstvo financí (MF) pozastavilo proplácení dotací z Evropské unie u dalších dvou programů. Jde o dotační program Podnikání pro inovace, který řídí ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek (ODS), a operační program Výzkum a vývoj pro inovace, řízený ministerstvem školství. Informaci serveru Aktuálně.cz potvrdil mluvčí MF Ondřej Jakob, který zásah ministerstva popsal jako "dočasné pozastavení certifikací výdajů".

 
 

Podle serveru na nesrovnalosti u prvního programu upozornila Evropská komise, které se nelíbily konkrétní projekty. Popudem zásahu v dotačním programu na ministerstvu školství byla říjnová zpráva ředitele ministerského auditu Evžena Mrázka. Ten při kontrole zjistil, že úředníci rozdělují peníze málo efektivně, především z toho důvodu, že jich je málo. Ministr školství Josef Dobeš (VV) předtím třetinu úředníků odpovědných za výzkumný program propustil, na Mrázkovu zprávu tehdy reagoval propuštěním jejího autora.

Server uvedl, že MF může zabránit tomu, aby ministři v jiných resortech propustili ředitele svých auditů. Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) to nevyužil, po Mrázkově zjištění si však na Dobešovi vyžádal podrobné vysvětlení uvedených chyb.

Dočasné pozastavení certifikací výdajů podle serveru fakticky znamená, že Kalouskovi úředníci odmítají přijímat k dalšímu vyřízení projekty, které obě ministerstva proplatila. Teprve prostřednictvím MF zamíří projekty do EK, která proplacenou částku uhradí českému státnímu rozpočtu.

Jakob upozornil, že situace nemá vliv na financování projektů příjemců, které běží standardním způsobem. Ministři průmyslu i školství tedy mohou proplácet projekty ze svých peněz, nemají však jistotu, jestli něco dostanou zpátky. Jakob předpokládá, že certifikace výdajů bude obnovena v dohledné době, jakmile se nesrovnalosti v obou programech vysvětlí, napsal server Aktuálně.cz.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (11.0 + 10.4) *

Zpět na přehled