Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pátek 23. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Aktivisté upozornili ÚOHS na zakázky českobudějovické nemocnice

Aktivisté upozornili ÚOHS na zakázky českobudějovické nemocnice

Aktivisté upozornili ÚOHS na zakázky českobudějovické nemocnice

26.7.2018 09:20, Zdroj: ČTK

Brno - Nemocnice České Budějovice podle platformy Rekonstrukce státu zadala za deset měsíců veřejné zakázky v hodnotě 200 milionů korun jediné firmě bez soutěží. Upozornit na každou z téměř 700 zakázek Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) je nákladné, proto aktivisté dnes raději před sídlem úřadu v Brně uspořádali happening.

Podnět ke každé jednotlivé zakázce by pisatele stál 10.000 korun. Celkově by si tak poplatky vyžádaly skoro sedm milionů korun. Rekonstrukce státu doufá, že po dnešním happeningu se úřad na českobudějovickou nemocnici a obecně na zdravotnické zakázky více zaměří z vlastní iniciativy, řekla ČTK mluvčí platformy Tereza Krištofová. Vyjádření úřadu a nemocnice ČTK zjišťuje.

Účastníci happeningu měli na sobě zdravotnické oděvy, jedna z aktivistek se přestrojila za slepou spravedlnost s váhami v ruce. Kolemjdoucí, stejně jako zaměstnance úřadu přicházející do práce, prosili účastníci happeningu o příspěvek na poplatky. Nedaleko úřadu zaparkovali také dodávku polepenou svými poznatky a argumenty.

Českobudějovická nemocnice podle Rekonstrukce státu zřejmě využívá výjimku v zákoně o zadávání veřejných zakázek. "Výjimka se vztahuje na nákupy komodit, jejichž cena kolísá. Z našeho pohledu však do této výjimky nespadají pravidelné nákupy léků a zdravotnického materiálu. Potvrzuje to i dřívější rozhodnutí ÚOHS," řekl Marek Zelenka z protikorupčního spolku Oživení.

Poplatek za podání podnětu pokládají aktivisté za problematický, obrátili se kvůli tomu na Ústavní soud. "Přijde nám absurdní, aby občané platili kontrolním institucím státu za to, že chtějí upozornit na možnou nehospodárnost některé ze státních institucí," doplnil Zelenka. Pokud úředníci dostanou informace třeba dopisem, avšak neobdrží poplatek, tak podle Zelenky zpravidla nic neudělají.

Podle Rekonstrukce státu slíbil ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) minulý týden na protikorupční radě vlády, že se tématu zneužívání výjimky na nákupy léků bude věnovat.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (42.7 + 37.8) *

Zpět na přehled