Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pátek 23. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Akcionáři schválili fúze plzeňské teplárny a Plzeňské energetiky

Akcionáři schválili fúze plzeňské teplárny a Plzeňské energetiky

Akcionáři schválili fúze plzeňské teplárny a Plzeňské energetiky

9.11.2018 17:00, Zdroj: ČTK

Plzeň - Valné hromady schválily fúze městské firmy Plzeňská teplárenská a Plzeňské energetiky ze skupiny EPH miliardáře Daniela Křetínského. Plzeňská energetika tím zanikla a její jmění přešlo na nástupnickou firmu Plzeňská teplárenská a.s. Právní účinky fúze nastaly 31. října, řekl dnes ČTK šéf představenstva Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela. EP Infrastructure ze skupiny EPH získala v Plzeňské teplárenské podíl 35 procent, 65 procent zůstalo městu. Spojení minulý měsíc schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Fúzi stvrdili zastupitelé města letos 24. května. Křetínského holding, který má v představenstvu spojené firmy čtyři ze sedmi křesel, garantuje lidem současné ceny tepla po tři další roky. Díky čtyřem zástupcům v představenstvu chce mít Křetínský možnost rychle manažersky rozhodovat bez nutnosti politických dohod. U klíčových rozhodnutí bude nutná dohoda obou akcionářů. O zvýšení ceny tepla o více než pět procent musí rozhodnout tříčtvrtinovou většinou valná hromada, stejně jako o větších majetkových transakcích a investicích.

Podle Křetínského budou spojené podniky dodávat teplo za nižší cenu, než by uměl každý samostatně. Společné provozování obou zdrojů bude efektivnější a přinese městu vyšší dividendu. Obě firmy se podle něj musejí připravit na dobu "po uhlí" kvůli dalším regulacím EU i tomu, že kolem roku 2035 uhelné elektrárny v ČR dožijí. Do té doby musíme postavit nový zdroj, pravděpodobně plynový, řekl v květnu.

EPH vložila do nové firmy Plzeňskou energetiku, jejíž hodnota má váhu 27procentního podílu. Za zbylých osm procent akcií dá městu 604 milionů Kč v hotovosti. Tyto peníze využije Plzeňská teplárenská ke snížení zadlužení na méně než polovinu. Město vložilo do podniku celou Plzeňskou teplárenskou s novou spalovnou odpadu v Chotíkově. Pokud by teplárna šla samostatnou cestou, musela by kvůli novým emisním limitům EU do poloviny roku 2021 modernizovat dva kotle za 1,5 miliardy Kč. Fúzí s modernizovanou Plzeňskou energetikou mají náklady na obnovu výrazně klesnout.

Plzeňská teplárenská měla loni čistý zisk 211 milionů Kč a výnosy 2,37 miliardy Kč. Energetika si vydělala 90 milionů korun při tržbách 940 milionů Kč. Konsolidovaný zisk spojené firmy má být lepší. Podle Drápely budou největší synergie fúze v co nejefektivnějším nastavení obou zdrojů tak, aby vytápění Plzně bylo co nejekonomičtější a aby spálily co nejméně uhlí. Spojená firma ušetří také za nákupy emisních povolenek, jejichž ceny výrazně rostou. Má jednotné účetnictví, centrální nákup a informační systém. Fúzí vznikl dvakrát tak velký zdroj na trhu s elektřinou.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (9.6 + 12.4) *

Zpět na přehled