Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 20. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Agro Jevišovice neuspělo se stížností proti pokutě za kartel

Agro Jevišovice neuspělo se stížností proti pokutě za kartel

Agro Jevišovice neuspělo se stížností proti pokutě za kartel

9.10.2018 11:09, Zdroj: ČTK

Brno - Společnost Agro Jevišovice neuspěla s ústavní stížností proti pokutě 8,25 milionu korun za kartel producentů jatečné drůbeže. Ústavní soud stížnost odmítl, zjistila ČTK z databáze usnesení. Existenci kartelu už soudy v minulosti potvrdily, následně ještě trvaly spory o výši pokuty.

V ústavní stížnosti Agro Jevišovice, které patří do koncernu Agrofert, poukazovalo znovu hlavně na způsob vyměření pokuty a její výši. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže a správní soudy prý měly zohlednit dobu, která od deliktu uplynula, a také třeba skutečnost, že v mezičase podnik změnil majitele.

Podle ústavních soudců sice pravomocné uložení pokuty nastalo až po téměř devíti letech od vytýkaného jednání, ale po značnou část této doby byla otázka spáchání deliktu jasná. "Stěžovatelka si tedy musela být vědoma, že pro ni přijde sankce za porušení zákona," stojí v usnesení.

Skutečnost, že akcie v mezidobí získali noví vlastníci, není podle soudu podstatná. "Pokuta byla uložena obchodní společnosti a má postihovat tu společnost, která porušila právní předpis. Účelem pokuty není přímý postih akcionářů, proto ani posuny v jejich personálním složení neměly význam," rozhodl Ústavní soud bez veřejného jednání.

Drůbežářské podniky měly v době uzavření dohody na českém trhu zhruba šestinový podíl. Podle antimonopolního úřadu se v prosinci 2006 dohodly na postupu vůči odběratelům. Firmy chtěly, aby odběratelé dávali za kilogram masa víc než tehdejších 19 korun, a vyzvaly ostatní chovatele, aby přestali dodávat na český trh, pokud budou dostávat méně než 20 korun.

Nejpřísněji antimonopolní úřad potrestal právě Agro Jevišovice. Pokuty vyměřil také dalším společnostem, konkrétně to bylo Zemědělské družstvo Roštýn, Zeva Chlístovice, Sušárna Pohořelice, Agroproduct, Karlov a Zemědělské družstvo Petřín.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (47.6 + 24.8) *

Zpět na přehled