Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je čtvrtek 20. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Afghánci mají podle Vondry zájem o ruční zbraně a letadla L-39

Afghánci mají podle Vondry zájem o ruční zbraně a letadla L-39

Afghánci mají podle Vondry zájem o ruční zbraně a letadla L-39

6.9.2011 19:30, Zdroj: ČTK

Afghánci mají živý zájem o ruční zbraně a vyřazená letadla L-39. S nabídkou nepotřebných dopravních letounů Antonov Češi asi neuspějí, myslí si ministr obrany Alexandr Vondra, který se v pondělí vrátil z pracovní cesty do Afghánistánu. Hlavním cílem jeho pravidelné návštěvy byla podpora vojáků, kteří v Afghánistánu působí. Novinářům dnes řekl, že odvádějí kvalitní práci stejně jako spolupracující civilisté v oblasti.

Ministr se setkal také s některými ministry afghánské vlády a nabídl jim seznam výzbroje, kterou Česko může z vyřazených kusů nabídnout nově budovaným bezpečnostním složkám země.

Vláda už rozhodla, že Česko daruje Afghánistánu 2000 zásobníků pro samopaly Sa-58, Vondra s sebou dva symbolicky vzal. Doplní zbraně, které zemi darovalo ze svých zásob Slovensko, uvedl Vondra na tiskové konferenci s tím, že jak Afghánci tak spojenci neměli tušení, že tato spolehlivá zbraň je ještě využitelná.

Budování samostatných bezpečnostních sil Afghánistánu je jednou z klíčových priorit spojeneckých sil ISAF. Mezinárodní mise plánuje postupné stahování svých vojáků, je ale potřeba, aby se Afghánci dokázali sami starat o obranu svého území a bezpečnost obyvatel, uvedl před časem v Praze šéf NATO Anders Fogh Rasmussen.

Češi již v minulosti darovali Afghánistánu 12 nepotřebných ruských vrtulníků Mi-17 a Mi-24. Média v minulosti informovala také o snaze ministerstva obrany prodat do asijské země přebytečné české bitevníky L-159.


Na seznamu nabízeného vyřazeného "zboží" jsou také nyní již nepotřebná transportní letadla Antonov An-26.

Antonovy byly z výzbroje českých letců vyřazeny letos na jaře. Po třiceti letech služby je nahradily nové španělské letouny CASA. Stejné antonovy stále létají na Slovensku, v Rusku, na Ukrajině, využívá je i řada dalších postsovětských republik a uplatnění mají také v Africe. Vondra ale jejich uplatnění v Afghánistánu nevidí optimisticky. "Nejsem si jist, že nabídka padne na úrodnou půdu," uvedl s tím, že afghánská armáda se bude zřejmě orientovat na jiný typ transportních letounů.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (4.0 + 3.3) *

Zpět na přehled