Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Advokát Láska podal kvůli Promopru trestní oznámení na neznámé pachatele

Advokát Láska podal kvůli Promopru trestní oznámení na neznámé pachatele

Advokát Láska podal kvůli Promopru trestní oznámení na neznámé pachatele

28.3.2011 16:25, Zdroj: ČTK

 Advokát a konzultant společnosti Transparency International Václav Láska podal kvůli údajně předražené zakázce pro společnost PROMOPRO spol. s r.o. z doby českého předsednictví EU trestní oznámení na neznámé pachatele. Podal ho v polovině března za klienta, který chce zůstat v anonymitě kvůli obavě z možné pracovní nebo mediální perzekuce. Láska dnes v České televizi (ČT) řekl, že jeho klient má k dispozici listinné důkazy, které mají významnou úlohu v této kauze. 
  

  "Já jsem schválně podal oznámení na neznámou osobu, neboť disponuji jen určitým množstvím důkazů. V závěru jsem uvedl několik osob, jejichž eventuální zavinění vyplývá z důkazů, které mám já," řekl ČT advokát a doplnil, že většinu listinných důkazů předal policii. 
    

Láska v oznámení, které zveřejnily ParlamentníListy.cz, jako jednoho z podezřelých jmenuje ministra obrany Alexandra Vondru (ODS), jehož jméno je s kauzou od počátku spojeno. Vondra má podle Lásky trestněprávní odpovědnost. Vedle něj podezírá ale i bývalého vedoucího Úřadu vlády Jana Nováka a bývalou náměstkyni ministra pro evropské záležitosti Janu Hendrichovou. 
    

Trestní oznámení se konkrétně týká pletichy ve veřejné soutěži a dražbě a porušování povinnosti při správě cizího majetku, kterých se pachatelé údajně dopustili vyjednáním a uzavřením rámcové smlouvy z 1. září 2008 mezi společností Promopro a ČR, konkrétně úřadem vlády. Velká část smluv přitom byla podle Lásky fiktivní, Česku tak vznikla škoda přes 350 milionů korun. Peníze ze státní zakázky pro Promopro skončily podle trestního oznámení dokonce i v lesnické firmě. 
    

Situaci kolem Vondry dnes řeší vedení ODS. Vládní TOP 09 a Věci veřejné totiž volají po Vondrově odchodu z kabinetu. Podle nich dostatečně nepřijal politickou odpovědnost za kauzu Promopro. Občanští demokraté zatím k Vondrově setrvání ve vládě nezaujali jasné stanovisko.
 

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

jk 28.3.2011 23:03

Chování pana Lásky se mi jeví poněkud (international) neTransparentním:-)


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (13.5 + 45.7) *

Zpět na přehled