Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pondělí 19. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Advokát: Kalousek s Tluchořem o postech nejednal

Advokát: Kalousek s Tluchořem o postech nejednal

Advokát: Kalousek s Tluchořem o postech nejednal

20.6.2013 16:15, Zdroj: ČTK

Praha - Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09) dnes při policejním výslechu uvedl, že s exposlancem ODS Petrem Tluchořem nejednal o získání postů ve státních firmách výměnou za složení poslaneckého mandátu. Novinářům to řekl Tluchořův advokát Marek Nespala, který se výslechu účastnil. Sám Kalousek následně přirovnal obvinění tří poslanců kvůli údajné korupci k absurdní komedii.

Kalousek vypovídal jako svědek v kauze, v níž policie obvinila z korupce exposlance Tluchoře, Ivana Fuksu, Marka Šnajdra, dále šéfku kabinetu Janu Nagyovou a exnáměstka ministra zemědělství Romana Bočka. Ministr strávil u výslechu celé dopoledne.

Podle Nespaly, který budovu Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu opustil zhruba hodinu před Kalouskem, sdělil ministr policii, že Tluchoř nežádal ani nenabízel výměnu poslaneckého mandátu za post ve státní firmě. Kalousek prý "naprosto věcně a profesionálně" vysvětlil policii veškeré postupy při obsazování postů ve firmách s majetkovou účastí státu.

"Z výslechu vyplynulo, že pan ministr jako jediný akcionář nemohl být ovlivněn v rozhodnutí někoho někam instalovat, či neinstalovat," řekl advokát.

Právník připustil, že Tluchoř se s Kalouskem scházel, údajně to ale byla pouze politická jednání na půdě Sněmovny mezi Kalouskem jako předkladatelem balíku zákonů a Tluchořem jako poslancem. "O postech nejednali," dodal Nespala. Jestli a jak se ministr při výslechu vyjadřoval k roli odstupujícího premiéra Petra Nečase (ODS) v kauze, nechtěl advokát říci.

Kalousek odcházel z policejní budovy v dobré náladě. Na dotazy shromážděných novinářů sice odmítl reagovat, poskytl jim však své prohlášení. "Já jsem stále doufal, že jsou ti lidé obviněni z něčeho jiného, než že se rozhodli pracovat. Kdyby řešili svoji situaci tím, že by odešli na pracovní úřad a pobírali by sociální dávky na úkor daňových poplatníků, byli by to bezúhonní občané. Protože se rozhodli pracovat, a dokonce za tu práci pobírat stejný plat jako jejich kolegové na jiných srovnatelných pozicích, sedí ve vězeních jako zločinci, zatímco pánové (Roman) Janoušek a (Ivo) Rittig brázdí na jachtě Jadran," uvedl.

Dodal, že kdyby situace nebyla tak vážná, myslel by si, že je v absurdní komedii. Konstrukce státního zástupce podle něj připomíná mnohem víc třídní nenávist než právní názor.

Trojice poslanců Tluchoř, Fuksa a Šnajdr složili mandát loni v listopadu kvůli sporům o vládní daňový balíček, jehož přijetí svým odchodem umožnili. Státní zastupitelství věří, že tak učinili za slib dalších výhod, a porušili tím zákon.

Žalobci nevyloučili, že mezi podezřelými je také Nečas. Žádost o jeho vydání k trestnímu stíhání však vyšetřovateléSněmovně dosud nepodali. Podle státních zástupců slíbil exposlancům své strany úplatek a zajistil jeho poskytnutí. Nečas podezření odmítá, trestného činu se prý nedopustil.

Celé vyšetřování se týká podezření kolem premiérovy blízké spolupracovnice Nagyové. Policie ji v případě exposlanců viní z toho, že sjednávala politickou korupci, v další části kauzy jí klade za vinu také organizování nedovoleného sledování Nečasovy manželky a dvou lidí z úřadu vlády.

Ostravský okresní soud poslal o víkendu do vazby sedm z osmi obviněných. Kromě Nagyové a exposlanců je to také někdejší ředitel Vojenského zpravodajství Ondrej Páleník a zpravodajec Jan Pohůnek. Vězení se vyhnul dosavadní velitel zpravodajské služby Milan Kovanda, který se částečně přiznal.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (29.8 + 20.4) *

Zpět na přehled