Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je pátek 24. 5. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » ABL žádá omluvu po Sobotkovi kvůli jeho výrokům na její adresu

ABL žádá omluvu po Sobotkovi kvůli jeho výrokům na její adresu

ABL žádá omluvu po Sobotkovi kvůli jeho výrokům na její adresu

20.7.2010 21:15, Zdroj: ČTK

Bezpečnostní agentura ABL, kterou založil a dříve vedl mecenáš VV a ministr dopravy Vít Bárta, žádá omluvu od šéfa sociální demokracie Bohuslava Sobotky. Omluvit se má za své výroky o personálním propojení firmy ABL s vedením několika ministerstev, které označil za možné bezpečnostní riziko. Podle firmy by měl svá tvrzení podložit důkazy. "V opačném případě nezbude naší společnosti nic jiného než se odstranění zásahu do své dobré pověsti domáhat prostřednictvím žaloby," uvedl předseda představenstva ABL Martin Refka v otevřeném dopise Sobotkovi. ČTK má text dopisu k dispozici. Sobotka omluvu odmítl.

 "Jako opoziční strana považujeme za svou povinnost jasně upozorňovat na případná korupční rizika a možné střety privátních a veřejných zájmů, ke kterým může dojít v důsledku prorůstání soukromých firem do státní správy," uvedl šéf ČSSD. Podotkl také, že na stejná rizika upozorňují občané, nevládní organizace a média. Veřejnost se oprávněně obává divoké privatizace státní správy v režii současné vládní koalice, dodal.

Sobotka minulý týden vyzval premiéra Petra Nečase (ODS), aby zasáhl proti prorůstání soukromých firem do vedení ministerstev vnitra, školství a dopravy. Podle něj se projevil při sestavování vlády a jmenování náměstků vliv ABL, která je napojená na VV. Uvedl, že Nečas nemůže tento problém ignorovat, pokud myslí boj s korupcí a klientelismem vážně.

"Výroky pana Sobotky jsou pozoruhodné," řekl dnes Nečas novinářům v Budapešti, kde je na jednání visegrádské skupiny. Připomněl, že člen představenstva ABL Miroslav Zahálka působil na ministerstvu vnitra za úřadování ministra Martina Peciny, který ve volbách vedl pražskou kandidátku sociální demokracie. "Ať pátrám, jak pátrám, tak pan Sobotka mlčel jako ryba. Měl by si to vyjasnit v prvé řadě s panem Pecinou," poznamenal premiér.

Společnosti ABL vadí zejména to, že Sobotka hovořil o personálním propojení mezi několika ministerstvy a strukturami souvisejícími s ABL, s čímž údajně souvisí nebezpečí korupce, střetu zájmů a bezpečnostních rizik. Ohradila se i proti Sobotkově názoru, že prodej podílu ministra dopravy Bárty v ABL byl jen "na oko".

Firma přitom už dříve uvedla, že lidé, kteří v ní v minulosti působili a nyní zastávají vedoucí místa ve veřejné správě, nejsou v žádném vztahu ke společnosti ABL. Z tohoto důvodu nejde o žádné personální propojení ministerstev se společností ABL, zdůraznil Refka. O propojení politické strany VV a firmy ABL ale podle Sobotky svědčí i fakt, že na kritiku aktivit ministrů za VV na ministerstvech ze strany ČSSD nereagovala politická strana, jak by bylo v demokratické politické soutěži obvyklé, ale firma ABL.

Sobotka dále trvá na tom, že "pro nezávislost státních institucí je nepřípustné, aby pokračovalo, a dokonce se prohlubovalo personální propojení mezi několika ministerstvy a strukturami, souvisejícími se soukromými firmami". Za stejně nepřípustné považuje prodeje společností rodinným příslušníkům, které tak zůstávají pod "rodinnou" kontrolou a nevylučují podezření ze střetu zájmů.

Ministr školství Josef Dobeš v agentuře ABL v minulosti pracoval. Ministr dopravy Bárta ji vlastnil, svůj podíl ve firmě ale prodal bratrovi. Bárta jmenoval ekonomickým náměstkem Martina Sýkoru, který rovněž dříve pracoval ve firmě ABL, a ministr Dobeš jmenoval svým náměstkem Kryštofa Hajna, také bývalého zaměstnance společnosti. Ministr vnitra a šéf VV Radek John pak jmenoval náměstkem Michala Moroze, majitele jiné bezpečnostní agentury, a dalšího bývalého člena představenstva ABL Miroslava Zahálku. Moroz s Bártou a Zahálkou v minulosti spolupracovali jako funkcionáři sdružení bezpečnostních manažerů ASIS.

Také premiér Nečas označil množství nových lidí na ministerstvech, kteří dříve působili v bezpečnostní agentuře ABL, za neobvyklé. Sobotka dnes premiéra opět vyzval, aby zasáhl a eliminoval rizika možného střetu zájmů na ministerstvech a aby vládní strany nevyužívaly firmu ABL k nátlaku na opozici. Dodal, že ČSSD bude v této kritice pokračovat.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (10.3 + 11.9) *

Zpět na přehled