Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je středa 26. 6. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Žalobci obžalovali expremiéra Nečase i jeho ženu kvůli trafikám

Žalobci obžalovali expremiéra Nečase i jeho ženu kvůli trafikám

Žalobci obžalovali expremiéra Nečase i jeho ženu kvůli trafikám

19.7.2016 19:00, Zdroj: ČTK

Olomouc/Praha - Žalobci z olomouckého vrchního státního zastupitelství dnes podali obžalobu na bývalého premiéra Petra Nečase (ODS) a jeho ženu Janu (dříve Nagyovou). Viní je z podplácení poslanců funkcemi. Kromě expremiéra a bývalé šéfky jeho kabinetu čelí obžalobě v případu takzvaných trafik také někdejší vysoce postavený úředník Roman Boček. Nečasovou žalobci zároveň obžalovali z krácení daní za luxusní dary. Podle Nečasova advokáta premiér nikoho nepodplácel, nepočínal si prý aktivně.

Případ trafik je jednou z trestních kauz kolem Nagyové, které v roce 2013 vedly k pádu Nečasova kabinetu. Kauza začala o rok dříve, kdy se vládní koalici nepodařilo ve Sněmovně zvrátit senátní veto balíčku daňových změn. Kromě opozice hlasovalo proti i šest poslanců ODS, mezi nimi i Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř, kteří ale později složili poslanecké mandáty, čímž umožnili schválení balíčku. Šnajdr a Fuksa vzápětí dostali lukrativní pozice ve státních firmách.

Podle žalobců navedla premiéra ke slíbení tzv. trafik tehdejší šéfka jeho kabinetu spolu s Bočkem, bývalým Fuksovým náměstkem na ministerstvu zemědělství. Obžalobu z podplacení zaslali státní zástupci Obvodnímu soudu pro Prahu 1.

Nečasovu vinu dnes popřel jeho právník Josef Lžičař. Nelze prý hovořit o podplácení, protože z premiérovy strany chybělo aktivní jednání. Obsazení postů v Českém aeroholdingu a Čepru navíc bylo v kompetenci tehdejšího ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09), nikoliv premiéra.

Existenci dohody o výměně mandátů za lukrativní posty odmítl také Boček. Vzkázal, že podle jeho informací se poslanci rozhodli složit mandáty v reakci na svůj neúspěch na kongresu ODS. Bočkův právník Petr Toman pak zkritizoval, že podání obžaloby trvalo po seznámení obviněných se spisem nestandardně dlouho - přes půl roku. Za účelové a neúměrně dlouhé považuje i celé trestní řízení. Dlouhodobě upozorňuje na to, že kauzu řeší podle něj nepříslušné státní zastupitelství.

Obvinění původně čelili i Šnajdr, Fuksa a Tluchoř, v jejich případě ale zasáhl Nejvyšší soud s odkazem na poslaneckou indemnitu. Stát se pak exposlancům za stíhání a vazbu omluvil, každému patří také statisícové odškodné. Podle ústavního právníka Jana Kysely nemá rozhodnutí Nejvyššího soudu význam ve vztahu k Nečasovi, mimo jiné proto, že je dodatečně stíhán za něco, co dělal jako předseda vlády, který byl shodou okolností také poslancem.

Nečasová po dnešku čelí také obžalobě z krácení daní. Cenu tří desítek dárků, z nichž údajně neodvedla 736.025 korun darovací daň, vyčíslili vyšetřovatelé na deset milionů. Policie předpokládala, že předměty byly úplatky, které měly vlivným lidem zajistit udržení pozic ve firmách nebo přístup k Nečasovi. Žalobci chtěli Nečasovou původně obvinit z korupce, ale neměli pro to dostatek důkazů.

Nečasová figuruje jako obžalovaná i v kauze zneužití Vojenského zpravodajství ke sledování někdejší premiérovy ženy a společně s lobbistou Ivem Rittigem také v případu údajného vyzrazení utajované informace z Bezpečnostní informační služby. Ohledně zpravodajství ji soud opakovaně zprostil viny, věc bude řešit odvolací senát.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (2.9 + 2.7) *

Zpět na přehled