Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 25. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Slavnosti svobody v Plzni vyvrcholily velkou přehlídkou

Slavnosti svobody v Plzni vyvrcholily velkou přehlídkou

Slavnosti svobody v Plzni vyvrcholily velkou přehlídkou

3.5.2015 13:44, Zdroj: ČTK

Plzeň - Víc než hodinovou velkou přehlídkou Convoy od Liberty, kterou dnes podél hlavní plzeňské Klatovské třídy sledovaly tisíce lidí s americkými, českými a belgickými vlajkami, vyvrcholil víkendový program Slavností svobody. Potleskem a pokřikem davy vítaly 300 kusů historické i současné vojenské techniky, pochodující pěšáky i nízké přelety stíhaček gripen a armádního dopravního letounu Airbus A319 CJ. Hlavními hvězdami přehlídky ale byla dvacítka veteránů z USA a Belgie, kteří Plzeň před 70 lety osvobodili.

I když víc než devadesátiletí veteráni absolvují během slavností náročný a únavný několikadenní program, jásaní lidí, mávaní vlajek a létající květy šeříků mnohým daly tolik síly, že na vojenských historických džípech absolvovali přehlídku vestoje a zdravili se s lidmi.

Přehlídku uváděla jednotka představující historickou 16. obrněnou divizi americké armády přesně tak, jak v roce 1945 vypadala. "Byla složená z čety pěchoty, která pochodovala v historických uniformách s dobovou výstrojí a dle dobových předpisů, následovala četa kavalerie, tedy průzkumu, a pak jely tanky," popsal ČTK čelo průvodu komentátor přehlídky Miroslav Seifert. Po Klatovské třídě tak rachotily, stejně jako v roce 1945, lehké tanky M5 Stuart, tank M4 Sherman, či stíhač tanků M36 Jackson. Sherman, který projel Plzní, prošel za války africkým a francouzským tažením a válku skončil na německém území, řekl Seifert.

V průvodu se pak střídaly staré armádní džípy, dodge, kolová i pásová vozidla, nákladní auta, sanitky, motocykly i pěší jednotky. Závěr konvoje tvořilo několik vozů současné americké armády, včetně vozů humvee a obrněných transportérů Stryker, a prezentace české armády s obrněnými Pandury, s houfnicemi Dana či s nákladními auty.

Slavnosti svobody pokračují v Plzni do 6. května, kdy je ukončí pietní akt u pomníku Díky, Ameriko! a závěrečný koncert v synagoze. Ve městě dnes pokračuje kulturní program a k vidění jsou vojenské dobové i současné kempy.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (33.9 + 12.2) *

Zpět na přehled