Facebook Twitter Mail RSS kanál
Dnes je neděle 18. 8. 2019

Přeskočit navigaci

Nacházíte se zde: Zpravodajství » Články » Zastupitelství rozšířilo obvinění zpravodajce Pohůnka z kauzy Nagyová

Zastupitelství rozšířilo obvinění zpravodajce Pohůnka z kauzy Nagyová

Zastupitelství rozšířilo obvinění zpravodajce Pohůnka z kauzy Nagyová

21.10.2013 14:27, Zdroj: ČTK

Praha - Státní zastupitelství rozšířilo obvinění zpravodajce Jana Pohůnka z kauzy Jany Nagyové (nyní Nečasové) o zneužití pravomoci úřední osoby. Dopustil se ho podle žalobců tím, že navrhl, aby sledování v kauze dělala soukromá agentura, sháněl ji a její činnost pak Vojenské zpravodajství proplácelo. Novinářům to dnes řekli žalobce Pavel Komár, Pohůnek a jeho advokát Michal Hráský. Pohůnek rozšíření obvinění označil za absurditu.

"Došlo k určité změně v tom, že státní zastupitelství ještě rozšířilo trestní stíhání o zneužití pravomoci úřední osoby, což původně kladlo za vinu panu generálu (Milanu) Kovandovi, a teď to rozšířilo i na mého klienta," řekl Hráský s tím, že podali stížnost, kterou do tří dnů zdůvodní.

"V tomto případě obviněnému Pohůnkovi bylo kladeno za vinu v první fázi vyšetřování pouze protiprávní sledování (tehdejší manželky premiéra) paní Radky Nečasové, teď mu bylo nově zahájeno trestní stíhání pro sledování dvou zaměstnanců úřadu vlády prostřednictvím bezpečnostní soukromé agentury a proplácení peněžních prostředků z rozpočtu Vojenského zpravodajství právě této agentuře," uvedl náměstek olomouckého vrchního žalobce Pavel Komár.

Sám Pohůnek označil stíhání za nesmyslné. "Tady nebyla najata agentura pro Vojenské zpravodajství, to bylo úplně v jiné rovině. Já jsem jenom odkázal, že pokud něco chtějí, co se týká soukromých věcí, najměte si na to bezpečnostní agenturu. Jediné, co bylo potom z mé strany, je, že jsem řekl: Ano, znám člověka, který by možná byl schopen to udělat. To je všechno, žádná další moje role v tom nebyla," popsal Pohůnek. "Já jenom žasnu, co si tady policie a státní zastupitelství může dovolit," dodal.

Pohůnek dnes odpovídal na otázky jednotlivých advokátů, na dotazy policie odpovídal již na začátku října. Advokáti se podle Hráského ptali zejména na fungování Vojenského zpravodajství, kompetence tajné služby a možnosti předložení dokladů, které se týkají činnosti Vojenského zpravodajství. Předložit dokumenty podle advokáta není možné. "Čili oni jsou stíhaní za něco. ale nelze se do toho podívat, protože je to v režimu utajení," řekl Hráský.

Někdejší šéfka sekretariátu expremiéra Petra Nečase Nagyová, která se nedávno za bývalého předsedu vlády vdala, podle policistů loni v listopadu zosnovala a usměrňovala nezákonné sledování tehdejší Nečasovy manželky Radky a dvou zaměstnanců úřadu vlády. Na sledování se prý bez vědomí ministra obrany domluvila s generály Ondrejem Páleníkem a Milanem Kovandou, na trestné činnosti se prý na její přání podílel i plukovník Pohůnek.

Podle Pohůnka, Páleníka i Kovandy nešlo o sledování, ale o obranu proti sledování, tudíž povolení ministra nebylo třeba.

To ale vyšetřovatelé odmítají a trvají na tom, že v žádném případě se nejednalo o obranné sledování. "Je to jako byste zašel na policii s tím, že máte podezření, že vaše žena je vám nevěrná, a žádal jste po policii objasnění této skutečnosti a policie by řekla, že to dělat nemůže, ale zprostředkujeme agenturu detektivní, zaplatíme ji a výsledky šetření té agentury vám předáme. Myslím, že nikdo by nepochyboval, že taková činnost je obcházením zákona," řekl Komár.

Hodnocení článku:

Známkování jako ve škole:

Zatím nehodnoceno.


Komentáře čtenářů

Ještě zde nejsou žádné příspěvky.


Přidat příspěvek

Není povoleno vkládání HTML.

* Údaje označené hvězdičkou a tučně jsou povinné.

Zaokrouhlete a sečtěte (47.4 + 14.5) *

Zpět na přehled